Riviera del Garda Bresciano

Riviera del Garda Bresciano (DOC)

Zachodnie wybrzeże Jeziora Garda to jedno z najbardziej urokliwych i sprzyjających wypoczynkowi miejsc, jakie w ogóle można sobie wyobrazić. Naturalnemu pięknu tych okolic i klimatowi, który jest tu łagodny nawet w najchłodniejsze zimowe miesiące, towarzyszy wspaniała lokalna, ale wyrafinowana kuchnia oraz wina, które urzekają od pierwszego łyka.

Jednym z pierwszych miłośników lokalnych win, a szczególnie Chiaretto, był papież Leon X. W okresie odrodzenia poddani często starali się pozyskiwać łaski i względy władców poprzez zasypywanie ich najwspanialszymi podarkami. Tą właśnie zasadą kierował się markiz Mantui, wysyłając papieżowi wina i świeże ryby złowione w Jeziorze Garda.

Doskonała jakość win z okolic Gardy bierze się przede wszystkim z gatunku przeważających tu gleb i wyjątkowego mikroklimatu. Wielka masa wody, zgromadzonej w jeziorze, wywiera łagodzący wpływ na klimat, sprawiając, że zimy nie bywają tu srogie, a w letnich miesiącach upały nie są zbyt dokuczliwe. Z tego powodu lokalnym hodowcom nigdy nie postało w głowie, by cokolwiek zmieniać w uprawianych przez siebie odmianach, wprowadzać jakiekolwiek nowinki czy importować nowe, modne obecnie szczepy z Francji bądź Niemiec.