Riviera Ligure di Ponente

Riviera Ligure di Ponente (DOC)

W Ligurii wytwarza się bardzo małe ilości wina i prawie cała ta produkcja to niemal rzemieślnicze dzieło właścicieli niewielkich winnic.

Geograficzne ukształtowanie terenu, w którym praktycznie nie występują obszary nizinne, nie pozwala na to, by rozwinęło się tu ekstensywne rolnictwo. Dodatkowo działki ziemi są niewielkie i często każda należy do innego właściciela.

Większość produkcji liguryjskiego wina pochodzi z prowincji La Spezia, ale wiele słynnych win, jak Pigato, Vermentino czy Ormeasco, wytwarzanych jest na Riviera di Ponente, bo pod taką nazwą znany jest zachodni pas liguryjskiego wybrzeża. Wina te, wraz z Rossese di Albenga, zostały ostatnio połączone w jedną apelację DOC Riviera Ligure di Ponente, z trzema wyodrębnionymi strefami produkcji - Albenga, Finale oraz Riviera dei Fiori.

Ormeasco produkowane jest tylko na obszarze Riviera dei Fiori i wyłącznie z odmiany noszącej tę samą nazwę, a sprowadzonej do Piemontu w czasach, gdy tereny te pozostawały pod panowaniem miasta Ormea. W wydanym w 1303 roku edykcie Markiz Clavesana zarządził, że winnice wolno obsadzać wyłącznie tym szczepem, zwanym wówczas Dolcetto, a niesubordynacja miała być karana śmiercią. Odmiana ta wykształciła na tym terenie zupełnie inne cechy niż piemonckie Dolcetto, choć zachowała charakterystyczną, przyjemną goryczkę.

Pochodzenie szczepu Pigato nie jest do końca znane. Nazwa związana jest z charakterystycznym wzorem na skórkach owoców. Wino z niej uzyskiwane jest wytrawne i ma lekko migdałowy smak. Znakomicie sprawdza się jako aperitif, ale też jako dodatek do różnego rodzaju potraw.

Rossese di Albenga, którego nie należy mylić z Rossese di Dolceacqua, to wino o stanowczym charakterze. Jest wyraziste w smaku i posiada elegancki bukiet, tak więc może towarzyszyć w zasadzie wszystkim daniom.

Vermentino to odmiana pochodzenia hiszpańskiego, którą można napotkać w całych Włoszech, ale przede wszystkim na Sardynii i w Ligurii. Część winnic, w których się ją uprawia, położona jest nad samym brzegiem morza.