Romagna Albana Spumante

Romagna Albana Spumante (DOC)

Początki Albana di Romagna sięgają tak odległych czasów, że historia miesza się tutaj z legendą. Wedle podań, w 435 roku Galla Placida, piękna córka cesarza wschodnio-rzymskiego Teodozjusza II, przybyła wczesnym rankiem na białym ośle do niewielkiej wsi położonej w Emilii-Romanii. Zachwyceni urodą księżniczki, mieszkańcy poczęstowali ją na powitanie miejscowym, słodkim winem Albana, podając je w terakotowym dzbanie.

Zachwycona smakiem trunku, Galla Placida miała wypowiedzieć następujące słowa; „Nie zasługujesz na to aby pić ciebie z tak nędznego naczynia, tylko złoty kielich jest godzien twojego delikatnego smaku!”.

Od tych słów wypowiedzianych przez księżniczkę (wł. berti in oro) miejscowość tę nazwano Bertinoro. Na dworze w Rawennie, wino było podawane wyłącznie w naczyniach ze szlachetnego kruszcu. Dzisiaj Bertinoro jest ważnym ośrodkiem produkcji wina Albana.

Wielbicielem tego wina był podobno również cesarz Fryderyk Barbarossa, który gościł przejazdem na dworze hrabiny Frangipane w Bertinoro.

Zostawmy jednak legendę na boku. Pierwsze historyczne wzmianki o Albana di Romagna pochodzą z trzynastowiecznego traktatu o rolnictwie autorstwa  Piera de' Crescenzi.  W traktacie po raz pierwszy pojawia się opis wina oraz informacje na temat obszaru jego produkcji: „intensywne i mocne białe wino o szlachetnym aromacie, dość subtelne w smaku...najlepsze winogrona na to wino pochodzą ze szczepów winorośli hodowanych w okolicach Forli' oraz w całej Emilii-Romanii”.

Albana to wino, które produkuje się dziś w dwóch wersjach: Albana Romagna D.O.C.G. i Romagna Albana Spumante D.O.C. Pierwsze to cenne wino, które rokrocznie zbiera pochwały znanych krytyków. Drugie natomiast to mniej „ważne”, za to bardziej przystępne wino musujące, produkowane z tych samych winogron i na tym samym obszarze. Najlepiej pić je w miłym towarzystwie, przy dźwiękach wesołej muzyki tego rejonu, który w całych Włoszech kojarzony jest z rozrywką i zabawą.