Rosso Barletta

Rosso Barletta (DOC)

Nie ma we Włoszech osoby, która nie wiedziałaby, czym było tzw. „wyzwanie z Barletty”, jeden z bardziej poruszających epizodów włoskiej historii XVI wieku. Chodzi o turniej, jaki 13 lutego 1503 roku stoczyło ze sobą, przed bramami tego apulijskiego miasta, 13 włoskich rycerzy przeciwko 13 francuskim. Do potyczki nigdy by nie doszło, gdyby Chevalier Charles de Touques, Monsigneur de La Motte, nie jadł wieczerzy w pewnej karczmie w Barletcie, gdzie podano mu do picia wyśmienite wino. Wedle rękopisu, należącego do Prospero Colonny, jednego z dowódców wojsk Consalvo i kapitana, który bronił Barletty, a podczas turnieju sprawował rolę sędziego polowego ze strony Włochów – dokument odnaleziono później w archiwach rodu Colonnów – La Motte wypił owego wieczora zdecydowanie za dużo wina i nie potrafił powściągnąć języka. Zuchwale znieważył Włochy i włoskie wojska. Ta nieostrożność miała się okazać tragiczna w skutkach.

Przyczynkiem do kłótni w tym incydencie stało się wyborne czerwone wino, które, na pamiątkę historycznej potyczki, nazwano od imienia miasta. By upamiętnić wydarzenie i w pełni zaspokoić ciekawość przyjezdnych, w średniowiecznym centrum Barletty odtworzono Cantina della Sfida (Gospodę Wyzwania), której wyposażenie i urządzenie wnętrza wzorowano na stylu epoki.

Obok Uva di Troia, do produkcji DOC Rosso Barletta używa się także Montepulciano, Sangiovese i Malbec. Ta ostatnia odmiana nosi imię kupca bordoskiego, który sprowadził ją tu z Francji w XVIII wieku. We Francji jej synonimem jest Negro Dolce (Negre Doux), zaś w Apulii, gdzie wprowadzono ją na początku XX wieku, znana jest także pod nazwą Negro Amaro Rosso.

 

Consorzio Tutela Vino Doc Rosso Barletta

c/o Municipio

C.P. 542

70051 Barletta (BA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 080/5566802

faks: (+39) 0883/521542