Rosso di Montalcino

Rosso di Montalcino (DOC)

Wzniesione na wysokości ponad 500 metrów, Montalcino góruje nad dolinami Orcia, Arbia i Ombrone. Zamieszkałe już w czasach etruskich i rzymskich miasto otoczone było murami z sześcioma bramami i 19 wieżami, z których większość zachowała się do dziś. Forteca, wybudowana w XIV wieku, by chronić miasto, przetrwała w stanie praktycznie nienaruszonym. Nie brak tu też innych śladów wspaniałej przeszłości w postaci licznych zabytków architektury, jak choćby Ratusz miejski, dawna siedziba gubernatorów, zwanych tu Priori, katedra oraz muzea miejskie i archeologiczne. Niewątpliwie jednak najświetniejszym miejscowym zabytkiem jest Opactwo świętego Antyma, oddalone o kilka kilometrów od miasta.

Nawykli przez wieki do ciężkiej pracy w lasach i na polach mieszkańcy tych ziem, po przodkach odziedziczyli też takie cechy, jak odwaga i determinacja. Dzięki nim mieszkańcom szesnastowiecznego Montalcino udało się odeprzeć długotrwałe oblężenie wojsk francuskich i hiszpańskich i wywalczyć wolność dla miasta. Jednak Montalcino znane jest nie tylko z historii i zabytków sztuki. Słynie także ze wspaniałych win. Ceniona już w wiekach poprzednich, lokalna produkcja winiarska pozostaje wierna toskańskiej tradycji. Po koniec XIX wieku wprowadzono jednak szereg eksperymentalnych pomysłów, których celem było udoskonalenie metod produkcji i wydobycie niepowtarzalnych cech, które lokalne wino zawdzięcza stosowanym odmianom winorośli oraz warunkom środowiska. W ten właśnie sposób powstało Brunello.

Nie tylko Brunello jednak liczy się wśród win z rejonu Montalcino. Powszechnie cenione i znane już wcześniej pod różnymi nazwami Rosso di Montalcino także zdobyło swoje własne miejsce, usankcjonowane przyznaniem mu w 1983 roku apelacji Denominazione di Origine Controllata. I tak, na terenie tym powstają obecnie trzy wina klasyfikowane: Brunello, które wymaga długiego leżakowania; Rosso di Montalcino, wino młodsze, łączące temperament i świeżość z niezwykłą strukturą, oraz Moscadello di Montalcino, musujące wino półsłodkie.

 

Consorzio del Vino Rosso di Montalcino

Via Costa del Municipio, 1

53024 Montalcino (SI)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0577/848246

faks: (+39) 0577/849425

e-mail: consbrun@tin.it

strona internetowa: www.consorziobrunellodimontalcino.it