Rosso Orvietano or Orvietano Rosso

Rosso Orvietano or Orvietano Rosso (DOC)

Orvieto to wielkie wino, o wspaniałej tradycji i historii. Na przestrzeni stuleci stało się symbolem miasta Orvieto, podobnie jak jego zachwycające zabytki architektury i sztuki.

W latach '80 XX wieku, kiedy włoskie winiarstwo przeżywało okres niezwykle burzliwych przemian, producenci z Orvieto także musieli zmierzyć się z pewnym dylematem. Trzeba było podjąć decyzję, czy postawić na nowe odmiany winorośli i nowoczesne techniki winifikacji, czy też raczej pozostać przy wypróbowanych, staromodnych tradycjach winiarskich, które przetrwały na tym terenie wiele wieków i wciąż były wysoko cenione przez odbiorców.

Ostatecznie zapadła decyzja o wprowadzeniu do produkcji Orvieto kilku dosłownie modernizacji technologicznych, natomiast zastosowaniu całkiem nowoczesnych i nowatorskich metod do produkcji win czerwonych. Powstała w ten sposób nowa apelacja D.O.C. łączy tradycyjne odmiany, jak Aleatico, Sangiovese, Canaiolo i Ciliegiolo z importowanymi Cabernet, Merlot i Pinot Noir, z których wytwarza się wino czerwone, mające wszelkie szanse, by rangą dorównać słynnemu białemu Orvieto.