Rosso Piceno

Rosso Piceno (DOC)

Według relacji greckiego historyka Polibiusza, Hannibal, przemierzając ze swymi wojskami terytoria Italii i zdążając w kierunku Rzymu, zarządził popas koni, które, napojone nie wodą, lecz winem Picenum, zyskały nowe siły. Także w kronikach Pliniusza Starszego czytamy o odmianie winorośli zwanej Picene, choć, według jego przekazów, miała ona rosnąć daleko stąd, u podnóży Alp.

Nazwa Picenum wywodzi się od zamieszkującego tereny obecnego Marche ludu, który stworzył tu pierwszą cywilizację. Istniała ona na długo wcześniej, zanim ziemie te trafiły pod panowanie rzymskie. Za czasów Cesarstwa ich sława była już powszechna.

Odmiana Rosso Piceno uprawiana jest w wielu gminach prowincji Ankony, Maceraty i Ascoli Piceno, przede wszystkim w górnych partiach stoków, na wysokości nawet do 700 metrów nad poziomem morza, u podnóży gór Monti Sibillini. Jak głosi legenda, obszar ten był miejscem, które wybrała na swój dom Sybilla, prorokini, która otrzymała od Apolla dar nieśmiertelności i zdolność jednoczesnego przebywania w kilku miejscach.

Tak jak w przypadku Rosso Conero, także i w Rosso Piceno, obok takich szczepów jak  Sangiovese, Montepulciano i czasami Trebbiano, stosuje się szczególną odmianę winorośli o nazwie Passerina. Jej historia sięga bardzo odległych czasów i wielu ampelografów zgadza się, że może ona pochodzić od szczepu Psythia, o którym wspomina rzymski poeta Wergiliusz. Uprawia się ją do dziś na stokach regionu Marche, jako odmianę, która wnosi do wina swoją charakterystyczną i silną osobowość i smak, nieodzowny atrybut takich win regionalnych, jak Falerio i Rosso Piceno.

Na szczególną wzmiankę zasługuje Rosso Piceno Superiore, wino najwyższej klasy, pochodzące ze ściśle ograniczonego obszaru na terenie prowincji Ascoli Piceno, słynącego ze swych wspaniałych winogron. Zanim zostanie rozlane do butelek z oznaczeniem Superiore na etykiecie, wino to musi dojrzewać przez rok w drewnianych beczkach.

 

Consorzio Tutela Vini Piceni

Località Centobuchi

63033 Monteprandone (AP)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0735/90143

faks: (+39) 0735/90123