Rubino di Cantavenna

Rubino di Cantavenna (DOC)

Monferrato to obszar stanowiący część rozległej wyżyny, ciągnącej się od rzeki Pad po południową granicę Piemontu. W jego skład wchodzą okręgi Langhe i Asti. Obszar ten jest miejscem raczej o znaczeniu historycznym niż przyrodniczym. Spotykamy tu liczne zamki, a także ośrodki życia społecznego i gospodarczego. W przeszłości toczono tu walki o utworzenie większego wspólnego terytorium na obszarze całej wyżyny, a próby uzyskania niepodległości i wolności z pewnością podkreślają odrębność tego terytorium od reszty Piemontu. Podobnie jak kiedyś, również dziś okręg ten jest przede wszystkim terenem szlachetnych winnic i lasów truflowych, dzięki czemu cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze względu na swe dziedzictwo kulturalne i historyczne, lecz także, a może przede wszystkim, wyśmienitą kuchnię.

Rubino di Cantavenna, pochodzące z bardzo ograniczonego geograficznie obszaru upraw, to jedno z najważniejszych win okolic Monferrato. Zostało ono „zaprojektowane” przez prof. Giovanniego Dalmasso, badacza i enologa cieszącego się znakomitą reputacją, który opracował podstawowe zasady uprawy i winifikacji tego gatunku.

Spółdzielnia winiarska Cantavenna, gdzie wino to jest wytwarzane, stanowi jednocześnie pomnik ku pamięci poległych w drugiej wojnie światowej. Jej zabudowania zostały bowiem wzniesione w 1949 roku dla upamiętnienia okolicznych mieszkańców, zamordowanych w tragicznych dniach 1944 roku.

Rubino di Cantavenna cieszy się dużym uznaniem ze względu na to, iż jest to wino, które można spożywać niemal z każdym daniem czy potrawą.