San Colombano al Lambro

San Colombano al Lambro (DOC)

„Owo niezwykłej urody i urodzajności wzgórze wyrasta niemal pośrodku Galii Przedalpejskiej, a swą wysuniętą na północny wschód stroną zwraca się ku San Colombano, którego to przesławnego zamku strzegą grube mury. Nie znam innego miejsca, z którego, choć tak niewiele wzniesione jest ponad otoczenie, roztaczałby się równie cudny widok na zacną wieś”. Opis ten, zawarty w jednym z listów Francesco Petrarki, to chyba jeden z bardziej trafnych, choć literackich, sposobów zobrazowania tej oddalonej o niewiele ponad 40 km od Mediolanu okolicy. Tu właśnie od 600 lat produkowane jest noszące tę samą nazwę i słynące z najwyższej jakości wino.

W Statutach św. Kolumbana, ogłoszonych 1 sierpnia 1374 roku przez Biankę di Savoia, matkę Galeazza Viscontiego, znalazły się zapisy mówiące o tym, jak należy nadzorować lokalną produkcję win. Można je śmiało uznać za prekursora współczesnych regulacji.

Wino od zawsze cieszyło się znakomitą reputacją. Po trzech wiekach od wydania przez Biankę statutów, poeta Francesco Redi, w swym Dytyrambie, opiewał przymioty San Colombano, które umieścił w doborowym towarzystwie innych, bardziej wówczas znanych i cenionych włoskich win.

 

Consorzio Vini Doc San Colombano al Lambro

Castello Belgioiso

Via Ricetto, 3

20078 San Colombano al Lambro (MI)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0371/898830

faks: (+39) 0371/201161

e-mail: info@sancolombanodoc.it

strona internetowa: www.sancolombanodoc.it