San Severo

San Severo (DOC)

Wedle pradawnej legendy, leżącą na terenie prowincji Foggii osadę San Severo, która użyczyła swego imienia temu dobrze znanemu winu, założył Diomedes i nadał jej nazwę Castrum Dionis. Niezależnie od tego, ile prawdy tkwi w tych podaniach, faktem jest, że tereny te były zamieszkane już w epoce paleolitu.

Miasto rozwinęło się gospodarczo w średniowieczu, kiedy to podległe było władzy przeorów benedyktyńskiego opactwa w Torremaggiore. W późniejszym okresie zostało oddane pod władanie Templariuszy. Po rozwiązaniu zakonu przeszło pod panowanie królewskie, a następnie władzę nad nim przejął hrabiowski ród Vico. Jeszcze później tereny te weszły w skład feudalnych posiadłości rodziny Di Sangro z Torremaggiore, która utrzymała je w swoich rękach, wraz z tytułem książąt Sansevero do 1809 roku.

Położone w północnej części okręgu Tavoliere, na zachód od półwyspu Gargano i na północ od Foggii, miasto San Severo otaczają pola uprawne, niemal w całości porośnięte winnicami. Tereny te stanowią część większego obszaru znanego pod nazwą Capitanata di Puglia.

Bianco di San Severo produkowane jest przede wszystkim z odmiany Trebbiano Toscano i Bombino Bianco. Ta ostatnia rodzi średniej wielkości grona o charakterystycznym kształcie piramidy, przywodzącym na myśl sylwetkę ciała dziecka (wł. bambino) z rozpostartymi ramionami. Oprócz gatunku białego, w ramach apelacji San Severo, wytwarzane są też znakomite wino czerwone i różowe.