Sangiovese di Romagna

Sangiovese di Romagna (DOC)

Sangiovese to z całą pewnością odmiana autochtoniczna, ale istnieje wiele hipotez co do pochodzenia samej nazwy, która w dialekcie lokalnym brzmi Sanzve’s. Najpowszechniej przyjmowaną teorią jest wyjaśnienie, opracowane przez filologa i  miłośnika win pochodzących z Romagnii, Friedricha Schurra, zmarłego kilka lat temu.

Zdaniem Schurra, nazwa tej odmiany pochodzi od nazwy szczytu Monte Giove (Góra Jowisza), leżącego niedaleko Sant'Angelo di Romagna. Z teorią tą zgadza się ludowa legenda, która opowiada o pewnym zdarzeniu związanym z osiadłymi tu mnichami kapucyńskimi, zajmującymi się między innymi uprawą winorośli w okolicznych winnicach, a mieszkającymi w klasztorze, położonym wówczas, jak i dziś, właśnie na szczycie Collis Jovis niedaleko Sant'Angelo di Romagna. Pewnego razu do klasztoru zawitał pewien znamienity gość, któremu bardzo zasmakowało wyrabiane przez zakonników wino, i, zaciekawiony, spytał, jak też się ono nazywa. Pytanie to wprawiło braciszków z duże zakłopotanie, bowiem nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiali. By przerwać kłopotliwe milczenie, jeden z zakonników rzucił naprędce wymyśloną nazwę - Sanguis di Jovis.

Sanguis di Jovis stało się wkrótce Sangue di Giove (dosłownie krew Jowisza), a ta nazwa z kolei przekształciła się w Sangiovese.

Pierwsze źródła historyczne, które wspominają o odmianie Sangiovese, pochodzą z XVII wieku.

Pod koniec wieku XVIII „czerwone wino z Romagnii”, jak o nim często mówiono, stało się znane jako Sangiovese, między innymi za sprawą krótkich wierszy pisanych dla uświetnienia różnych uroczystości weselnych przez Piera Marię De' Minimi i Jacopa Landoniego.

 

Ente Tutela Vini di Romagna

Corso Garibaldi 2

48018 Faenza (RA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0546/28455

faks: (+39) 0546/665063

e-mail: entevini@mbox.queen.it