Sant'Antimo

Nazwa tego wina DOC pochodzi od romańskiego opactwa Sant'Antimo, będącego jednym z symboli miejscowości Montalcino, położonej w Toskanii. Wzniesione w XII wieku u stóp wzgórza zwanego Castelnuovo dell'Abate, opactwo wznosi się samotnie pośród wszechobecnej zieleni winnic, gajów oliwnych i cyprysów, która nadaje mu bardziej mistyczny wymiar.

Obszar apelacji Sant'Antimo DOC, z jedynym wyjątkiem na północnym-wschodzie, dokładnie pokrywa się z rejonem produkcji słynnych win z Montalcino, takich jak Brunello i Rosso,oraz win Moscadello. Powołanie do życia apelacji DOC przyniosło dwa zasadnicze efekty. Po pierwsze pozwoliło na skuteczne promowanie lokalnego wina, któremu wcześniej trudno byłoby konkurować z bardziej renomowanymi winami z Montalcino, a po drugie dało szansę lokalnym winiarzom na wprowadzenie eksperymentalnych technik produkcji, niedopuszczalnych w przypadku wytwarzanych starymi, tradycyjnymi metodami najsłynniejszych win z tego rejonu.

Otwarta na wszelkie nowości apelacja DOC pozostawia wiele miejsca dla win produkowanych z tak zwanych międzynarodowych odmian winorośli, które doskonale przystosowują się do lokalnych warunków panujących na tym wyjątkowym obszarze.