Soave

Soave  (DOC)

Soave to jedna z najlepszych nazw dla wina, jakie możemy sobie wyobrazić. Gdyby nazwa ta nie istniała, jakaś firma marketingowa musiałaby ją stworzyć, zapewniając tym samym jednocześnie fortunę zarówno dla siebie, jak i dla wina. Oryginalne pochodzenie nazwy jest nieznane, a istniejące hipotezy należy raczej traktować jako legendy, niż fakty. Pierwsza teza przypisuje autorstwo tej nazwy wielkiemu włoskiemu trzynastowiecznemu poecie, autorowi Boskiej Komedii - Dantemu Alighieri, który był wielkim przyjacielem władcy Werony, Cangrande della Scala. Według drugiej teorii natomiast nazwę tę zawdzięczamy Romeo, który po powrocie ze schadzki z Julią miał skosztować tego wina, przyniesionego przez służbę, i szepnąć “Soave”, ale przecież równie dobrze mógł odnosić się do jednego z pocałunków Julii.         

 

Niezależnie od źródeł nazwy, wino to było wielokrotnie wychwalane na przestrzeni stuleci, a najstarsze pozytywne komentarze, dotyczące jego jakości datowane są co najmniej na czasy Kasjodora, który polecał to wino swemu władcy, królowi Gotów - Teodorykowi, porównując je z innym “brylantem” z tego obszaru, winem Recioto della Valpolicella.

 

W czasach nam bliższych Soave wysławiał poeta Gabriele D’Annunzio, który kiedyś – sącząc Soave – powiedział: “To wino młodości i miłości, więc nie jest ono dla mnie, ponieważ ja uginam się już pod ciężarem lat i zawsze byłem pełen rezerwy w uczuciach. Jednak piję je w hołdzie przeszłości. Bowiem nawet jeśli nie sprawi, że znów będę miał dwadzieścia lat, to niewątpliwie może obudzić wspomnienia tamtych czasów.”

 

Consorzio Tutela Vini Soave e Recioto di Soave

Vicolo Mattielli, 11

37038 Soave (VR)

WŁOCHY

telefon: (+39) 045/7681578

faks: (+39) 045/6190306

e-mail: consorzio@ilsoave.com

strona internetowa: www.ilsoave.com