Sovana

Powołanie do życia apelacji Sovana DOC to zasłużony dowód uznania dla czerwonych win wytwarzanych na obszarze znanym dotąd głównie miłośnikom wina przez wzgląd na produkowane tutaj słynne białe wino Bianco di Pitigliano. Tradycje związane z produkcją win czerwonych sięgają na tych ziemiach czasów etruskich. Pochodzenie etruskie przypisywane jest również niesamowitym, wykutym w skale wąskim przejściom, tzw. Vie Cave, które prowadziły do starożytnego miasta Sovana, gdzie w 1025 roku urodził się papież Grzegorz VII. W tym jednym z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Toskanii znajdują się również pochodzące jeszcze z czasów starożytnych piwnice, wykute w tufowej skale pod miejscowościami Pitigliano i Sorano.

Do produkcji win posługujących się apelacją Sovana DOC wykorzystuje się lokalne, czerwone odmiany winorośli, takie jak Sangiovese i Aleatico oraz szczepy importowane, takie jak Cabernet Sauvignon i Merlot. U podstaw powołania do życia apelacji DOC leżały przede wszystkim historia i jakość wina. Niemniej jednak połączenie najnowocześniejszych technologii i metod opartych na wielowiekowych tradycjach, już wkrótce powinno sprawić, że o winach z etykietą Sovana DOC będzie mówiło się więcej ze względu na ich teraźniejszą jakość niż historyczne pochodzenie.

Apelacja Sovana DOC obejmuje obszar gmin Pitigliano i Sorano oraz część terytorium Manciano, aż do granicy wytyczonej dla innej apelacji DOC - Morellino di Scansano.