Val d'Arbia

Nazwa wina Val d'Arbia fascynuje ze względu na swe historyczne konotacje, ponieważ od wieków kojarzy się ze sławną bitwą, w której we wrześniu 1260 r. przeciwko sobie walczyły wojska Florencji i Sieny. Dante Alighieri w „Boskiej Komedii” dla opisania krwawej bitwy pod Montaperti, która postawiła Gwelfów, władających Florencją, do których należał sam poeta, przeciwko Gibelinom wygnanym z miasta, używa następujących słów: „... Owa straszna zwada, co dla niej Arbia spłynęła szkarłatem...".
Po zwycięstwie, zgromadzeni w Empoli Gibelini planowali zniszczenie Florencji, sprzeciwił się temu Gibelin Farinata degli Uberti, który swym autorytetem uratował ojczyznę przed zagładą. To miejsce tak surowo doświadczone przez historię, jest dziś prawdziwą oazą spokoju i ważnym ośrodkiem produkcji prestiżowych białych win.

Nazwa wina Bianco della Val d'Arbia, wytwarzanego w 12 gminach prowincji Siena, pochodzi od doliny, która graniczy, a następnie przechodzi w terytorium produkcji wina Chianti. Val d’Arbia uzyskało prawo do posługiwania się apelacją DOC dopiero w 1986 r., podczas nadzwyczajnego posiedzenia Narodowego Komitetu ds. Ochrony Nazw Pochodzenia Krajowych Win. Przy tej okazji profesor Fregoni, w swoim inauguracyjnym przemówieniu określił Bianco d'Arbia jako wino, które z pewnością odniesie sukces.