Val di Cornia

Val di Cornia to malownicza dolina o bogatej historii, której mieszkańcy znani są ze swojej serdeczności i przyjaznego charakteru. Pierwsze osady na tych terenach zakładali starożytni Rzymianie, którzy przywieźli ze sobą również winorośl. Dzisiaj rozsiane po wzgórzach niewielkie miejscowości w dużej mierze zachowały swój średniowieczny wygląd i charakter, z wąskimi, krętymi uliczkami, licznymi kościółkami i zamkami. Całość tonie w bujnej zieleni wszechobecnych winnic, zawdzięczających swój rozkwit panującemu w okolicy dogodnemu dla uprawy winorośli mikroklimatowi. Charakter tych ziem doskonale oddaje opis XIX-wiecznego geografa i historyka Emanuele Repetti: „bujne winnice, gaje oliwne i dobrze utrzymane pola uprawne."

Powołanie do życia w 1989 roku apelacji Val di Cornia DOC stanowiło prawdziwy krok milowy w rozwoju winiarstwa na tych terenach, przyczyniając się przede wszystkim do znaczącego skoku jakościowego w tym sektorze. Efekt ten udało się uzyskać przede wszystkim dzięki starannemu doborowi odmian winorośli i usprawnieniu metod winifikacji. Ta nowa jakość dotyczy wszystkich win wytwarzanych w tym rejonie. Niektóre zyskały mniej, inne więcej, wśród tych ostatnich można znaleźć też takie, które w pełni zasługują na określenie wyrafinowane.

Początkowo apelacja Val di Cornia DOC obejmowała wina białe, różowe, czerwone oraz wersję „riserva”. W wyniku niedawno wprowadzonych zmian, apelacja wzbogaciła się o nowe rodzaje win, w tym niektóre jednoodmianowe, jak również została poszerzona o nową podkategorię zwaną Suvereto, obejmującą wino czerwone wytwarzane ze szczepów Merlot, Cabernet Sauvignon i Sangiovese. Apelacja Val di Cornia DOC została uznana przez koneserów, za jedną z najbardziej obiecujących w całej Toskanii.

Wykorzystywane do produkcji win Val di Cornia winogrona mogą pochodzić wyłącznie z upraw zlokalizowanych na terenie następujących gmin: Suvereto, Sassetta, Piombino, San Vincenzo, Campiglia Marittima i Monteverdi Marittimo. Do produkcji Val di Cornia Suvereto wykorzystuje się jedynie grona winorośli uprawianych w Suvereto.

Consorzio Tutela Vini Val di Cornia

Via Lerario, 90
57025 Piombino (LI)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0565/20812
faks: (+39) 0565/49733