Verdicchio di Matelica

Verdicchio di Matelica to najbardziej charakterystyczne białe wino położonego pośród wzgórz okręgu Macerata. Produkowane jest na obszarze leżącym na granicy dwóch prowincji, Macerata i Ancona, na łagodnych zboczach masywu apenińskiego. Główny ośrodek jego produkcji stanowi miasto Matelica. Krajobraz ożywiają sugestywne wzniesienia, na których gdzieniegdzie przycupnęły wybudowane w okresie od XII do XIV wieku średniowieczne zamki. Zwieńczają je strzeliste wieże z widokiem sięgającym następnej warowni, co tworzyło skuteczny system sygnalizacji, ciągnący się od Adriatyku aż do pasma wysokich Apeninów.

Legendy o Verdicchio sięgają czasów jeszcze dawniejszych. Te najstarsze opowiadają, że Alaryk, król Wizygotów, który w 410 n.e. przemierzał Marche w marszu na Rzym, pozyskał pewną ilość tego wina (która starczyła na załadowanie czterdziestu mułów), by dodać wojennego zapału swym wojskom gotującym się do podboju Wiecznego Miasta. Inna, lżejsza anegdota wiąże się z zamiłowaniem słynnego muzyka z regionu Marche, Gioacchino Rossiniego (1792-1868), do lokalnych win, a między innymi do Verdicchio. Ówczesne kroniki opowiadają, że na jeden z licznych bankietów urządzanych przez kompozytora, zaproszony został niejaki markiz Carlo Bevilacqua. Wielkie spustoszenie, jakiego dokonał w podanych potrawach i winach skłoniło Rossiniego do wypowiedzenia uwagi, że gość „przyniósł ujmę swemu nazwisku”, jako że włoskie nazwisko Bevilacqua tłumaczy się jako „pij wodę”.

Opowiadając o Verdicchio di Matelica, nie można nie wspomnieć drugiego wielkiego bohatera enogastronomicznej tradycji miasta Matelica – „vincisgrassi", które stanowią lokalną odmianę bardziej znanych na całym świecie lasagnii. Vincisgrassi słyną z tego, że mimo bogactwa smaku dobrze się komponują z Verdicchio di Matelica, winem różniącym się od bardziej rozpowszechnionego Verdicchio dei Castelli di Jesi, barwą o zielonkawym odcieniu i mocniejszą strukturą.

Consorzio Tutela Vino Verdicchio di Matelica

Piazza E. Mattei, I
62024 Matelica (MC)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0737/781811
faks: (+39) 0737/781835

Istituto Marchigiano di Tutela

Via Ariosto, 55
Frazione Moie
60030 Moie di Maiolati Spontini (AN)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0731/704764
faks: (+39) 0731/707777
e-mail: imtdoc@imtdoc.com

strona internetowa:
www.imtdoc.com