Vernaccia di San Gimignano

VERNACCIA DI SAN GIMIGNANO (DOCG)

Obszar produkcji wina Vernaccia di San Gimignano ogranicza się do pagórkowatego terytorium gminy o tej samej nazwie, położonej w prowincji Sieny. Początki istnienia gminy sięgają czasów etruskich i od samego początku rolnictwo odgrywało tam niezwykle ważną rolę.

 

Vernaccia di San Gimignano - powstające z winorośli o tej samej nazwie - jest jednym z najlepiej znanych win zarówno we Włoszech, jak i na świecie. Istnieje wiele różnych teorii na temat pochodzenia słowa Vernaccia. Niektóry specjaliści utrzymują, że nazwa ta wywodzi się od łacińskiego słowa vernaculus, czyli rodzimy, lokalny, inni natomiast twierdzą, że źródeł tej nazwy należy szukać w nazwie liguryjskiego miasteczka Vernazza, położonego w rejonie Cinque Terre. Na potwierdzenie tej drugiej hipotezy przytaczany jest fakt, że ta odmiana winorośli powstała właśnie w Ligurii, a dopiero później pojawiła się w Toskanii, w San Gimignano.

 

Vernaccia di San Gimignano było winem niezwykle cenionym w przeszłości, a do jego miłośników należał między innymi papież Marcin IV (1281-1285), który upodobał sobie potrawę z węgorza w winie Vernacccia. W 1487 r. Lodovico Sforza z Mediolanu zamówił 200 butelek tego wina na ślub swojego bratanka - Gian Galeazzo i Izabeli, córki króla Neapolu Alfonsa II.

 

Niezwykle pozytywną opinię na temat Vernaccia di San Gimignano wydał także Sante Lancerio, jeden w największych znawców wina z okresu Odrodzenia. Lancerio - który był historykiem włoskiego wina i piwniczym papieża Pawła III - wyraził żal, że w mieście San Gimignano nie uprawiano winorośli Vernaccia z takim zapałem, z jakim przykładano się tam do sztuki i nauki.

 

Ukoronowaniem długiej listy zachwytów na cześć tego wina był rok 1966, kiedy to Vernaccia di San Gimignano - jako pierwsze włoskie wino - uzyskało prawo do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata, która w 1993 roku została podniesiona do rangi Denominazione di Origine Controllata e Garantita.

 

Consorzio della Denominazione San Gimignano

Villa della Rocca

53037 San Gimignano (SI)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0577/940108

faks: (+39) 0577/942088

e-mail: vernaccia@iol.it

strona internetowa: www.vernaccia.it