Vernaccia di Serrapetrona

VERNACCIA DI SERRAPETRONA (DOCG)

Vernaccia di Serrapetrona to prawdziwa perła enologiczna regionu Marche, zarówno ze względu na niezwykłą rzadkość występowania tego wina, jak i jego starożytny rodowód. Według podań historycznych, pewien polski najemnik, który w Średniowieczu razem ze swym oddziałem przemierzał region Marche, tak zachwycił się winem z Borgianastri – małej wioski z okolic Serrapetrona, że stworzył powiedzenie na temat fortuny sprzyjającej tym ziemiom (do dziś przetrwało ono w miejscowym dialekcie).

Echa istnienia tego wina rozbrzmiewają już w XIV wieku, w „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri. Jeśli założymy, że węgorz rzeczywiście jest bardziej aromatyczny, jeśli zamarynujemy go w czerwonym, a nie w białym winie, to poeta w XXIV Pieśni „Czyśćca” odnosi się właśnie do wina Serrapetrona.

 

Istnieją różne teorie, dotyczące pochodzenia nazwy Serrapetrona. Według niektórych bierze ona swój początek od Petroniusza - członka wielkiego rodu rzymskiego, który został wygnany z Wiecznego Miasta i miał osiedlić się w tym rejonie. Równie dobrze nazwa wina może po prostu pochodzić od pobliskich kamienistych (petrus) pól.

 

Pewne jest natomiast, że w 1893 roku produkcja wina była tak mała, że powszechnie uważano odmianę Vernaccia Nera za wymarłą. Prawie dwadzieścia lat wcześniej, w 1876 roku, w Biuletynie Ampelograficznym wydawanym przez Ministerstwo Rolnictwa  stwierdzono, że „jeszcze w 1872 roku Serrapetrona Vernaccia była uważaną za wiodącą odmianę ciemnej winorośli wykorzystywaną do produkcji wybitnych win stołowych.” 

 

Podczas zbioru winogron przeznaczonych do przygotowania wina Vernaccia di Serrapetrona połowę zebranych kiści - przed wyciśnięciem - podsusza się na specjalnych matach. Pomimo wysokiej jakości tego naturalnie musującego czerwonego wina jego produkcja jest wciąż raczej ograniczona.

 

Consorzio Tutela Vernaccia di Serrapetrona

c/o Municipio Comune di Serrapetrona

62020 Serrapetrona (MC)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0733/908321

faks: (+39) 0733/908321

Istituto Marchigiano di Tutela

Via Ariosto, 55

Frazione Moie

60030 Moie di Maiolati Spontini (AN)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0731/704764

faks: (+39) 0731/707777

e-mail: imtdoc@imtdoc.com

strona internetowa: www.imtdoc.com