Vino Nobile di Montepulciano

VINO NOBILE DI MONTEPULCIANO (DOCG)

Miasteczko Montepulciano leży na wzniesieniu, na południowym krańcu doliny Val di Chiana w prowincji Sieny. Legenda głosi, że zostało ono założone na polecenie Porsenny - króla etruskiego miasta Clusium (Chiusi), który postanowił opuścić miasto wraz ze starszyzną i osiadł na starożytnym wzgórzu Mons Mercurius, którego nazwę zamieniono później na Mons Politicus.

 

Od najdawniejszych czasów Montepulciano było związane z winem, o czym świadczy czerwonofigurowy kyliks, który powstał w rejonie Chiusi. Został odnaleziony, wraz z wieloma przedmiotami z brązu, w grobowcu etruskim w pobliżu tego toskańskiego miasta około 1868 roku. Kyliks zdobi postać Fuflunsa - etruskiego odpowiednika boga wina Bachusa - przedstawionego w towarzystwie bachantek podczas zręcznościowej gry w kottabos, polegającej na trafianiu do celu kroplami wina. 

 

Istnieją liczne świadectwa olbrzymiej renomy, którą wino z Montepulciano cieszyło się na przestrzeni wieków. Już w XVII wieku wybitny lekarz, przyrodnik i poeta Francesco Redi wychwalał jakość tego wina w poemacie „Bacco in Toscana”, opublikowanym w 1685 roku. W jego wierszu Bachus i Ariadna wychwalają najprzedniejsze wina toskańskie, stwierdzając na zakończenie, że “Montepulciano jest królem wszystkim win.”

 

Poemat ten odniósł olbrzymi sukces. Krążąc po dworach Europy dotarł nawet do rąk Wilhelma III - króla Anglii, Szkocji, Irlandii i Walii. Być może to właśnie poemat Rediego oraz sława, którą dzięki jego wierszom zyskały toskańskie wina, sprawiły, że król Wilhelm uważał je za swoje ulubione. To upodobanie potwierdza wizyta angielskiej delegacji na dworze Wielkiego Księcia Toskanii, podczas której zamówiono dla Dworu Św. Jakuba wina Moscadello di Montalcino oraz Vino Nobile di Montepulciano.

 

Consorzio del Vino Nobile di Montepulciano

Piazza Grande, 7

53045 Montepulciano (SI)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0578/757812

faks: (+39) 0578/758213

e-mail: nobile@bccmp.com

strona internetowa: www.vinonobiledimontepulciano.com